Různé

Hola, hola, škola volá

**aneb rozumování malého Afričánka**

„Hola hola, škola volá a my jdeme, protože máme kam! Po roce staveb tu máme školu. Mámo, táto, kde je Evropa?“
„Nevím. Ale v nové škole vám to určitě řeknou.“
„A řeknou nám i o České republice? Prý díky tamním lidem máme svoji školu!“
„Určitě vám o ní poví a jistě nezapomenou na Brno.“
„Brno? A mámo, co to je? To je nějaké zvíře, co v České republice žije?“
„Ne, to je město, ve kterém minulý rok skauti vybrali spoustu peněz na naši školu.“
„A skauti, to ale jsou přece nějaká zvířátka, ne?“
„Zvířátka přímo ne, ale podivuhodní tvorové jistě! Krom toho, že mají kolem krku hnědé límce a oblíbenou kytku lilii, kterou na sobě nosí v létě i v zimě, tak jsou zvláštní i tím, že jim záleží na tom, jestli se právě ty naučíš číst a psát a…“
„A hrát fotbal!“
„No, hlavně číst a psát bych řekla…“
„Já bych zas řekl, že skauti doufají, že se naučíme ten fotbal…“
„Sousedka, však víš, ta s ochrnutou nohou, říkala, že jí to říkal ten, co tu stavbu tady řídí, ale že prý letos možná postaví i další školu.“
„Fakt? Tak to by tam mohl chodit i Tabuki! To by bylo místo i pro něj! Já bych byl útočník a on by mohl dělat brankáře. Mami, víš, co je to brankář?“
„Nevím, já do školy nechodila…“
„Tak to je takovej člověk, co chytá balón, který mu kopeš, ale kopeš mu ho tak, aby ho chytnout nemohl.“
„Aha.“
„Tím se normálně děcka v Evropě baví, fakt…“
„V té Evropě je to zvláštní. Mají tam všeho tolik, že jídlo musí vyhazovat a obilí pálit. Umíš si to představit – hora obilí, jídla tolik, že ho nesníš!“
„Neumím. Mami… já mám hlad.“
„Promiň. Budeme si povídat radši o něčem jiném.. Třeba…“
„Povídej o té nové škole, co nám ji tady postaví. Škola pro Tabukiho.“
„Tak dobře, o další nové škole… Za sedmero horami a Středozemním mořem, v Brně (to není zvířátko ale krásné město) a taky v Praze, Olomouci, Budějovicích, Hradci, Kralupech, Znojmě… budou chodit dospělí a děti s pokladničkami…“
„A dál?“
„A lidé tam mezi těmi horami jídla a kupami oblečení se na chvilku zastaví, vzpomenou si na nás, na mě a na tebe, pak šáhnou do peněženky a hodí do pokladničky desetikorunu a večer pak budou usínat s dobrým pocitem, že za ten den udělali něco smysluplného, že vyměnili pět rohlíků za cihlu na naši novou školu, kam bude moci chodit i Tabuki od vedle, kde už bude místo pro všechny zdejší děti, kde…“
„Kde se naučíme hrát fotbal…“
„Ano, kde se naučíte hrát fotbal.“
„Fotbal…Fotbal…Brankář…Gól…“ Ticho.
„Už spíš? Spi, zítra musíš přece vstávat do školy…“

Pokud na vás tento příběh zapůsobil, zkuste se 6. – 10. října 2009 cestou z práce nebo za nákupy zastavit u stánku skautů pořádajících společně s organizací „Člověk v tísni“:http://www.clovekvtisni.cz sbírku „Postavme školu v Africe“:http://www.skolavafrice.cz a přispějte na dobrou věc. Možnost budete mít ve městě Brně např. na Mendlově náměstí a na náměstí Svobody, nebo **9. 10. 2009 v Campus Square**, kde se na vás budou těšit skautky z 65. oddílu starolískoveckého střediska.
Přispět můžete i formou dárcovské SMS – stačí do mobilu vyťukat DMS AFRIKA a odeslat na číslo 87777. Další informace získáte na „www.skolavafrice.cz“:http://www.skolavafrice.cz.